Władze ZEA: jeśli Iran uzyska broń nuklearną może, zdarzyć się wszystko

12.12.2022

Szef dyplomacji Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan oświadczył w niedzielę, że jeśli Iran uzyska broń nuklearną, « może zdarzyć się wszystko » – podała agencja Reutera. W listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 60 procent. Teheran utrudnia też inspekcje swych instalacji nuklearnych.

– Wszyscy znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji w naszym regionie (…). Można oczekiwać, że państwa regionu zaczną szukać sposobu na zapewnienie sobie bezpieczeństwa – oznajmił Faisal, odnosząc się do krajów Zatoki Perskiej, podczas konferencji World Policy Conference w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi.

Rozmowy między zachodnimi mocarstwami a Teheranem dotyczące odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku utknęły we wrześniu w martwym punkcie. Umowa ta gwarantowała Iranowi zniesienie sankcji w zamian za ograniczenie jego programu nuklearnego, w tym niewzbogacanie uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z tego porozumienia.

W listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 60 proc. Teheran utrudnia też inspekcje swych instalacji nuklearnych.

[…]

Read the article on tvn24.