Wybory prezydenckie na Ukrainie: Odroczenie związane z wojną z Rosją

14.11.2023

Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, rozważa korzyści i wady przeprowadzenia wyborów prezydenckich na wiosnę 2024 roku, powiedział jego minister spraw zagranicznych w piątek. Jednak istnieją poważne obawy dotyczące organizacji wolnych i uczciwych wyborów w czasie trwania wojny z Rosją.

Po inwazji Rosji w lutym 2022 roku, Ukraina ogłosiła stan wojenny, co zabrania przeprowadzania wyborów.

Jednak pojawiło się kilka wezwań, w tym ze strony republikańskiego senatora USA Lindseya Grahama, aby wybory odbyły się, nawet jeśli wojna nie zakończy się, jako dowód na demokratyczną kondycję kraju.

„Nie zamykamy tej strony. Prezydent Ukrainy rozważa różne zalety i wady”, powiedział Dmitro Kuleba, dodając, że wybory wiązałyby się z nie precedensowymi wyzwaniami.

Ukraina miała zaplanowane przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w październiku i wyborów prezydenckich w marcu 2024 roku.

Kuleba wypowiedział się podczas swojego wystąpienia online na World Policy Conference w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kiedy został zapytany, czy Ukraina przeprowadzi wybory prezydenckie na wiosnę.

Wskazał na problemy związane z ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa oraz sprawą zapewnienia możliwości głosowania dla setek tysięcy żołnierzy, milionów Ukraińców mieszkających za granicą i tych, którzy żyją pod rosyjską okupacją.

ZELENSKIY CHCE DRUGIEJ KADENCJI, JEŻELI ODBĘDĄ SIĘ WYBORY

Zełenskiy powiedział, że wybory mogą się odbyć, jeśli jest to konieczne, ale że parlament musiałby zmienić prawo, a zagraniczna pomoc byłaby potrzebna do sfinansowania kosztów i znalezienia miejsc do głosowania dla milionów Ukraińców mieszkających za granicą.

Zełenskiy powiedział również, że chciałby ubiegać się o kolejną kadencję, jeśli wybory się odbędą. Jego popularność pozostaje bardzo wysoka, chociaż nieco spadła od pierwszego roku wojny.

Rosja kontroluje niemal jedną piątą terytorium Ukrainy, a około 6 milionów Ukraińców mieszka teraz w różnych krajach Europy.

Analitycy polityczni i niektórzy politycy opozycyjni twierdzą, że byłoby niezwykle trudno dla Ukrainy zagwarantować wolny, uczciwy i bezpieczny proces wyborczy, gdy Rosja nadal atakuje kraj dronami i pociskami.

Kilka głównych stacji telewizyjnych, które są kluczowymi platformami dla kampanii wyborczych, nadal transmituje jedną emisję wojenną.

Przeciwnicy przeprowadzenia wyborów obawiają się, że Rosja podejmie działania mające na celu uniemożliwienie ich przeprowadzenia, a walka o wpływy polityczne osłabi jedność narodową.

Read the article on Mundurowe Wiadomości.